JANAF jača geostrateški položaj Hrvatske u europskim i globalnim energetskim tokovima

Slika /slike 1/Gospodarstvo/shutterstock_141093514_cr.jpg

Izvozna orijentiranost kompanije od oko 70 posto prihoda i povećanje broja kupaca trajno je poslovno opredjeljenje. Danas su korisnici JANAF-ovih kapaciteta kako domaće naftne kompanije i Agencija za ugljikovodike tako i globalne naftne kompanije poput Glencorea, Mola i NIS-a, a potpisani su okvirni ugovori i s drugima.

JANAF kao i globalna naftna industrija ulazi u 2019. suočen s mnogim neizvjesnostima i izazovima. Također treba imati na umu da u ovom trenutku ne postoji dogovor velikih proizvođača o ponudi nafte, koja je posljednjih mjeseci dosezala povijesne maksimume, a sankcije i političke tenzije dodatno utječu na volatilnost naftnog tržišta. Zbog svega toga nesigurna je opskrba naftom pa se može očekivati da će korisnici JANAF-ova naftovodno-skladišnog sustava nastaviti intenzivnije diverzificirati pravce i izvore uvoza nafte te povećavati skladištenje.

Sljedeći važan izazov bit će provedba energetske strategije Republike Hrvatske do 2030./2050., čije se donošenje očekuje iduće godine.

Izvozna orijentiranost kompanije od oko 70 posto prihoda i povećanje broja kupaca trajno je poslovno opredjeljenje. Danas su korisnici JANAF-ovih kapaciteta kako domaće naftne kompanije (INA, Crodux derivati) i Agencija za ugljikovodike tako i globalne naftne kompanije poput Glencorea, Mola i NIS-a, a potpisani su okvirni ugovori i s drugima.

Posljednjih godina razvija se koncept poslovne fleksibilnosti i daljnjeg poboljšavanja kvalitete usluga, što je povećalo transport nafte na najveću razinu u posljednjih 27 godina.

Očekuje se da bi provedba politike sigurnosti opskrbe mogla potaknuti daljnji rast tržišnog udjela u uvozu nafte iz smjera Omišlja za države koje nemaju pristup morskim energetskim putovima. Rast poslovnih aktivnosti predviđa se i s partnerima koji moderniziraju svoje kapacitete i povećavaju konkurentnost. Tako se pridonosi rastu izvoza i ukupnoga hrvatskoga gospodarstva te njegovoj globalizaciji.

Sve intenzivniji izazovi za poslovanje naftnih kompanija zahtijevat će daljnje prilagođavanje i veću fleksibilnost te suradnju na novim projektima, što bi povećalo sinergiju i učinke među naftnim djelatnostima i dugoročno smanjilo rizike. U tom smislu i završetak projekta ‘Rekonstrukcija i dogradnja infrastrukture Terminala Omišalj’ pridonosi poboljšanju učinkovitosti operacija na terminalu i većem iskorištenju kapaciteta te otvara nove poslovne prilike.

Tako se ostvaruje i projekt Jadranskog centra za skladištenje nafte i derivata nafte, što je dio projekta Adriatic spot-tržišta. Jednak pozitivan učinak ima provedba projekta od zajedničkog europskog interesa ‘Naftovodi JANAF – Adria’ čija je svrha povećanje sigurnosti opskrbe naftom Mađarske, Slovačke i Češke diverzifikacijom uvoza nafte upravo iz smjera Omišlja. Zadovoljstvo mi je napomenuti da je to jedini od šest projekata naftovoda iz paketa projekata od zajedničkog europskog interesa koji je do sada realiziran, i to suradnjom JANAF-a, mađarskog Mola i slovačkog Transpetrola, naglasio je Dragan Kovačević, predsjednik Uprave JANAF-a, dodajući kako tako JANAF konkretnim projektima jača geostrateški položaj Hrvatske u europskim i globalnim energetskim tokovima povezujući potrošače s velikim izvorima energije.

(Lider)

Vijesti iz medija | Strana tržišta | Hrvatski izvoz