Zbog Trumpa osnovano povjerenstvo koje će izvoznicima predlagati mjere pomoći

Slika /slike 1/Gospodarstvo/shutterstock_125338148_cr.jpg

Vlada je osnovala Međuresorno povjerenstvo za praćenje i analizu stanja izvoza u SAD s ciljem donošenja pravovremenih odgovora i mjera na trgovinsku politiku SAD-a, s ciljem zaštite domaćih izvoznika, kojim će predsjedavati predstavnik Ministarstva gospodarstva, a zamjenik će doći iz redova MVEP-a. Okupit će predstavnike sedam ministarstva, a raspravi će pridonijeti i Ured predsjednika Vlade, HBOR te predstavnici HGK-a, HUP-a i Hrvatskih izvoznika.

Vlada je osnovala Međuresorno povjerenstvo za praćenje i analizu stanja izvoza u SAD. Riječ je o tijelu koje bi suradnjom više članova trebalo donositi pravovremene odgovore i mjere na oštru i neizvjesnu trgovinsku politiku SAD-a, s ciljem zaštite domaćih izvoznika.

Međuresornim povjerenstvom predsjedat će predstavnik Ministarstva gospodarstva, a zamjenik će doći iz redova Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Okupit će predstavnike sedam ministarstva, a raspravi će pridonijeti i Ured predsjednika Vlade, HBOR te predstavnici HGK-a, HUP-a i Hrvatskih izvoznika.

Davor Baković, predsjednik Hrvatskih izvoznika, kaže da su očekivanja od formiranja povjerenstva “pozitivna koliko mogu biti s obzirom na mogućnost Hrvatske da formira mišljenje Europske unije. Bitno je da smo uključeni jer smo na terenu i tržištu. Znamo što se događa i kako se svaka politika reflektira na konkurentnost, buduće prihode, profite i ulaganja poduzeća koja su pogođena trgovinskim politikama SAD-a. Ovako možemo dati konkretnu povratnu informaciju Povjerenstvu i Vladi”, ističe Baković.

Očekivanja od osnivanja Povjerenstva su pozitivna, no pitanje je koliko Hrvatska može utjecati na stav EU-a.

Njihova znanja i iskustva, kao i ostalih članova, trebala bi pomoći Vladi u odluci o tome kojim će se sektorskim interesima unutar Europe prikloniti, a koji će najbolje zaštiti interese domaće industrije. Odgovor Europske komisije na uvođenje osnovne carine od 10 posto na sav uvoz u SAD, koji je stupio na snagu 2. travnja, kao i uvođenje recipročne carine čije je stupanje odgođeno 90 dana, bile su protucarine, koje su nakon nagle promjene trgovinske politike Donalda Trumpa, također odgođene. Takav pristup ne sviđa se Hrvatskim izvoznicima.

“Protucarine su uvijek loše rješenje, pa čak i onda kada je politiku visokih carinskih nameta započeo netko drugi. Spirala carina i protucarina znači rizik značajnog urušavanja ekonomije i zaposlenosti s učincima na veće troškove koje plaćaju potrošači”, upozoravaju Hrvatski izvoznici u osvrtu objavljenom prošloga tjedna, a takve će stavove zastupati i u Međuresornom povjerenstvu, ističe Baković.

Usto, predsjednik Hrvatskih izvoznika posebno naglašava važnost indirektnog i nelinearnog učinka carina o kojima Vlada mora voditi računa.

Pogođena, upozorava, neće biti samo poduzeća koja direktno izvoze u SAD-a, već i ona koja svoje intermedijarne proizvode izvoze u Njemačku, Italiju, Austriju… Usto, riječ je o izvoznicima koji nerijetko nose značajan dio gospodarske aktivnosti u pojedinim regijama Hrvatske. Zatvaranje takvih tvornica ima daleko veće posljedice od problema u tvornicama u glavnom gradu. Nije isto kada tvrtka u Zagrebu podijeli tisuću otkaza, i kada to isto napravi kompanija iz Karlovca ili Koprivnice, naglašava Baković.

O svemu tome Vlada mora voditi računa i adekvatno adresirati pred tijelima EU-a.

(Poslovni dnevnik)

 

Vijesti iz medija | Događanja | Hrvatski izvoz