HGK: izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda veći 19 posto

Slika /slike 1/Poljoprivreda i ribarstvo/shutterstock_193576298_cr.jpg

Hrvatski izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u prvih je devet mjeseci 2015. godine povećan za 19 posto u odnosu na isto razdoblje godine prije, dok je uvoz rastao sporije, za 9 posto.

Hrvatski izvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u prvih je devet mjeseci 2015. godine povećan za 19 posto u odnosu na isto razdoblje godine prije, dok je uvoz rastao sporije, za 9 posto, a u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) očekuju da će podaci za 2015. godinu pokazati pozitivne trendove u odnosu na 2014., odnosno smanjenje negativne bilance.
 
Pozivajući se na podatke Državnog zavoda za statistiku, iz HGK u priopćenju navode kako je u prvih devet mjeseci 2015. izvezeno poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrijednosti 1,089 milijarde eura, a uvezeno za 1,878 milijardi eura te je generirana negativna bilanca od 789 milijuna eura. Prema istom razdoblju lani izvoz je porastao za 19 posto, uvoz za 9 posto, a negativna bilanca smanjila se za 3 posto. 
 
"Unatoč rastu uvoza, pozitivno je što je povećanje negativne bilance konačno usporeno. Očekujemo da će podaci za 2015. pokazati pozitivne trendove u odnosu na 2014. odnosno smanjenje negativne bilance", ističe direktorica Sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo Božica Marković.
 
Po podacima HGK, udio poljoprivredno prehrambenih proizvoda u ukupnom robnom izvozu je 13 posto, a udio u ukupnom uvozu iznosi 14 posto. Kod poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda pokrivenost uvoza izvozom je 58 posto.
 
Iz HGK ističu kako se u prvih devet mjeseci prošle godine najviše izvozilo svježe ribe (udio od 7,6 posto u ukupnom izvozu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda), kukuruza (7,2 posto), čokolade (4,9 posto), šećera (4,4 posto), sladnih ekstrakata (3,9 posto) i preparata za umake (vegeta i dr. 3,8 posto).
 
"Izvoz govori u čemu smo konkurentni i čega trenutno ima viška. Struktura uvoza upozorava na zabrinjavajuće stanje u sektorima mesa, mliječnih proizvoda, voća i povrća. Primarna proizvodnja - uzgoj stoke, proizvodnja mlijeka, voća i povrća te naslanjajuća prehrambeno-prerađivačka industrija traže strukturne promjene i svakako bolje povezivanje", ističe Marković. 
 
Uvozilo se, naime, najviše svinjskog svježeg mesa (udjel od 5,9 posto), kruha i peciva (4,4 posto), čokolade (4,1 posto), stočne hrane (4 posto i raznih prehrambeni proizvodi (3,9 posto). 
 
Glavno izvozno tržište je Bosna i Hercegovina s udjelom od 18 posto, a slijede Slovenija s 15 posto, Italija s 11 posto i Srbija s 8 posto. Najviše je, pak, proizvoda uvezeno iz Njemačke (15 posto), Italije (12 posto), Mađarske (9 posto) i Nizozemske (8 posto).
 
Hrvatska je u prvih devet mjeseci prošle godine u zemlje EU izvezla poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u vrijednosti 578 milijuna eura, što pokriva 53 posto izvoza u promatranom razdoblju, dok je u zemlje CEFTA-e izvezeno proizvoda za 374 milijuna eura ili 34 posto ukupnog izvoza. Najviše proizvoda poljoprivrede i prehrambene industrije uvezeno je iz EU - 1,56 milijarde eura ili 83 posto, navodi se uz ostalo u priopćenju.

(Hina)
 

Vijesti iz medija | Statistički podaci | Hrvatski izvoz