- Objavljeno: 11.10.2019.
HEP i ukrajinski DTEK potpisali sporazum o poslovnoj suradnji
Hrvatska elektroprivreda (HEP) i ukrajinska energetska grupacija DTEK u četvrtak su potpisali sporazum o razumijevanju i poslovnoj suradnji, koji predstavlja temelj za njihovu buduću suradnju kroz zajednički nastup na stranim tržištima, zajednička ulaganja na području proizvodnje i trgovinu električnom energijom, plinom i drugim energentima.
Hrvatska elektroprivreda (HEP) i ukrajinska energetska grupacija DTEK u četvrtak su potpisali sporazum o razumijevanju i poslovnoj suradnji, koji predstavlja temelj za njihovu buduću suradnju kroz zajednički nastup na stranim tržištima, zajednička ulaganja na području proizvodnje i trgovinu električnom energijom, plinom i drugim energentima.Sporazum su, u nazočnosti predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i ministara u Vladi, potpisali predsjednik Uprave DTEK-a Maxim Timchenko i predsjednik Uprave HEP-a Frane Barbarić, priopćeno je iz HEP-a.
"Prirodno je da dvije velike i značajne energetske kompanije kao što su HEP i DTEK potpisivanjem sporazuma otvore mogućnost širenja međusobne poslovne suradnje. Očekujemo da naša suradnja u budućnosti doprinese rastu i ostvarenju još boljih poslovnih rezultata obaju partnera. Ujedno, ona može dati bitan doprinos ostvarenju strateških ciljeva hrvatske energetike, kao što su diversifikacija izvora energenata te jačanje energetske sigurnosti i stabilnosti Hrvatske", izjavio je tom prigodom predsjednik Uprave HEP-a Barbarić.
Dodao je da u području razvoja obnovljivih izvora obje tvrtke ostvaruju značajan iskorak u posljednjih nekoliko godina, podsjetivši kako je HEP prije nekoliko dana predstavio projekt Vjetroelektrane Korlat. Istaknuo je da u razvoju obnovljivih izvora vide velike mogućnosti i prostor za intenzivnu međusobnu suradnju.
HEP je već desetak godina, na različite načine prisutan na europskim tržištima električne energije i plina, od Njemačke do Kosova. Ostvario je značajan udjel na slovenskom tržištu opskrbe električnom energijom, a sve je više prisutan i na tržištima u Srbiji i BiH, navodi se u priopćenju.
Područja u kojima postoji mogućnost nastupa na inozemnim tržištima su investicije u proizvodne objekte, prvenstveno obnovljive izvore energije; trgovina i opskrba električnom energijom i plinom te projekti energetske učinkovitosti.
(Hina)