- Objavljeno: 04.09.2024.
Za hrvatske IT tvrtke SAD je najveće strano tržište
Gospodarska suradnja dvije zemlje konstantno raste. Hrvatski izvoz u SAD se udvostručio u proteklih desetak godina, a u 2023. je dosegnuo 900 milijuna dolara, dok je američki izvoz lani iznosio oko milijardu dolara. SAD je među deset najvažnijih trgovinskih partnera Hrvatske, a gospodarski pokazatelji iz godine u godinu rastu, pa tako i po pitanju dolaska američkih turista, kojih je lani u Hrvatsku stiglo oko 700 tisuća.
Veleposlanica SAD-a u Hrvatskoj Nathalie Rayes izjavila je da su SAD i Hrvatska postigle brojne bilateralne ciljeve, uključujući i ukidanje viza za hrvatske građane, a jedan od preostalih izazova je ratifikacija ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, za što se nada da bi se moglo dogoditi iduće godine.Rayes je to izjavila uoči seminara o izlasku hrvatskih tvrtki na američko tržište i dvostrukom oporezivanju, koji su organizirali Hrvatska gospodarska komora (HGK), Veleposlanstvo SAD-a u Republici Hrvatskoj i Udruženje hrvatsko-američkih profesionalaca (ACAP - Association of Croatian American Professionals).
Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i SAD-a potpisan je još krajem 2022. godine, no treba ga još ratificirati i američki Senat. Na pitanje novinara kada se to može očekivati, Rayes nije mogla precizno odgovoriti.
Napomenula je da dvostruko oporezivanje najviše šteti malim tvrtkama, jer za razliku od velikih nemaju otvorene podružnice u državama koje su uredile to pitanje sa SAD-om. Pritom je pozvala sve koje trenutna situacija pogađa da zovu američke senatore kako bi im objasnili važnost pitanja izbjegavanja dvostrukog oporezivanja.
Inače, za hrvatske IT tvrtke SAD je najveće strano tržište pa se očekuje da bi upravo taj sektor najviše profitirao ukidanjem dvostrukog oporezivanja, a slijede farmaceutska, obrambena i prehrambena industrija.
Rayes je istaknula da gospodarska suradnja dvije zemlje konstantno raste. Po njenim riječima, hrvatski izvoz u SAD se udvostručio u proteklih desetak godina, a u 2023. je dosegnuo 900 milijuna dolara, dok je američki izvoz lani iznosio oko milijardu dolara.
Apostrofirala je želju za daljnjim jačanjem trgovine i ulaganja u Hrvatsku, kao i brojne američke tvrtke koje su tu već prisutne i zapošljavaju na tisuće radnika. Također, spomenula je i devet "greenfield" investicija hrvatskih tvrtki u SAD u proteklih deset godina, vrijednih gotovo 50 milijuna dolara.
Najavila je da će u studenom u Hrvatsku stići gospodarska delegacija iz Los Angelesa, pa između ostalih i predstavnici tamošnje luke, najprometnije kontejnerske luke u Sjevernoj Americi, kao i zračne luke, pri čemu Rayes priželjkuje uspostavu izravne zračne linije između Los Angelesa i Zagreba.
Više izravnih avionskih linija, ne samo sezonskih već na razini cijele godine, pridonijele bi daljnjem rastu broja američkih turista u Hrvatskoj, dodala je.
Da se u budućnosti mogu očekivati još bolji rezultati, ne samo u turizmu već prije svega u trgovinskoj razmjeni, izjavio je predsjednik HGK Luka Burilović.
Istaknuo je da je SAD za Hrvatsku važan strateški, politički, gospodarski i vojni saveznik. SAD je među deset najvažnijih trgovinskih partnera Hrvatske, a gospodarski pokazatelji iz godine u godinu rastu, pa tako i po pitanju dolaska američkih turista, kojih je lani u Hrvatsku stiglo oko 700 tisuća.
Predsjednik zagrebačke podružnice Udruženja hrvatsko-američkih stručnjaka (ACAP) Don Markušić je spomenuo pilot projekte medicinskog turizma na Kvarneru i u Vukovaru, no nije otkrio više
(Hina)