Rad "zelenih kemičara" u Top 5% u svijetu

Slika /slike 1/Grafovi/shutterstock_163584698_cr.jpg

IRB-ovci objasnili procese koji otvaraju put primjeni u kemijskoj industriji. Njihov je rad zapazila i akademska zajednica i trenutačno je u gornjih 5% svih objavljenih radova u svijetu prema interesu koji je privukao i koji prati servis Altmetrics.

Znanstvenici Laboratorija za zelenu sintezu Instituta Ruđer Bošković (IRB), tzv. zeleni kemičari doktorand Stipe Lukina i dr. sc. Ivan Halasz, u suradnji s kolegama na Europskom sinkrotronu u Grenobleu (ESFR) razvili su nove instrumente proučavanja mehanokemijskih procesa koji otvaraju put njihovoj bržoj primjeni u kemijskoj industriji.

Procesi se temelje na difrakciji rengenskog zračenja na polikristalnom uzorku te Ramanovoj spektroskopiji i prvi put su omogućili uvid u kemijske reakcije tijekom mljevenja.

Najnoviji rezultati objavljeni su u dva znanstvena rada; jedan u Chemical Communicationsu, a drugi u Journal of the American Chemical Society. Znanstvenici su koristili izotopno obilježene reaktante da bi pokazali da tijekom mljevenja reaktanata dolazi do izmjene atoma vodika između kristalita mljevenih krutina. Izmjenjuju se i same molekule između kristalita, što dokazuje da mljevenje ubrzava inače sporu difuziju u čvrstom stanju.

Posredno smo objasnili neka obilježja mehanokemijskih reakcija kad nalikuju na reakcije u otopinama. Uporaba izotopno obilježenih krutina, u sprezi sa spektroskopskim metodama, pokazala je ‘skrivenu’ kemijsku reaktivnost. Opisali smo fundamentalni aspekt mehanokemijskih reakcija i interakcije mljevenih čvrstih tvari, objasnio je Lukin.

Njihov je rad zapazila i akademska zajednica i trenutačno je u gornjih 5% svih objavljenih radova u svijetu prema interesu koji je privukao i koji prati servis Altmetrics.

(Poslovni dnevnik)

Pisane vijesti