- Objavljeno: 03.01.2023.
Liderska pozicija u regiji: Hrvatski startupi rasli i 380 posto
Snagu startup sustava najbolje dokazuju investicije. A svi relevantni podaci pokazuju da su hrvatski startupovi, u protekloj turbulentnoj godini, uspjeli zadržati, pa čak i povećati atraktivnost. Atraktivnost domaće startup scene potvrđuju i podaci o ulaganjima Fil Rouge Capitala, najaktivnijeg VC ulagač u Srednjoistočnoj Europi.
Snagu startup sustava najbolje dokazuju investicije. A svi relevantni podaci pokazuju da su hrvatski startupovi, u protekloj turbulentnoj godini, uspjeli zadržati, pa čak i povećati atraktivnost. Dva različita izvora, Dealroom i PitchBook, pokazuju značajan rast ulaganja venture kapitala (VC) u hrvatske startupove u ovoj godini. Dealroom analiza pokazuje da su ona iznosila 717 milijuna dolara, što je rast od 380 posto u odnosu na prošlu godinu. Slično pokazuju i podaci PitchBooka. No, podaci jako variraju i ovise o metodologiji kojom se kompanije služe.Jedina domaća analiza, ona istraživačkog tima Startup Reporta pokazuje da je u domaće startupove prošle godine uloženo oko milijardu eura, što je pad u odnosu na 2021. godinu kada je po njihovim izračunima investirano 1,2 milijardi eura. Točni će podaci biti dostupni u prvom kvartalu ove godine, najavljuje Mirna Maravić, direktorica VentureXchangea i predsjednica Hrvatske Private Equity i Venture Capital Asocijacije (CVCA) koja je kao članica sudjelovala u izračunima ulaganja.
Pa iako se podaci razlikuju, svi dokazuju više nego respektabilan iznos investicija u svjetskim razmjerima relativno malu domaću startup zajednicu. Rezultati su tim impresivniji uzme li se u obzir i okruženje jer se domaći startup sustav uspio pozicionirati kao jedan od vodećih u regiji u privlačenju VC kapitala.
- Hrvatska je u ovoj godini zabilježila pozitivan trend VC ulaganja zahvaljujući eksponencijalnom rastu hrvatskog startup sustava - ističe M. Marović.
Taj je trend još značajniji, napominje, uzmu li se u obzir svjetske okolnosti, a koje su uzrokovale "katastrofalno urušavanje cijena tehnoloških dionica na američkim burzama, čiji je pad iznosio više od 40 posto". Usto, nedavno objavljeni podaci konzultantske tvrtke PitchRoom pokazuju da većina europskih država ove godine bilježi pad VC ulaganja.
- Nesporno je da je 2022. godina donijela trend usporavanja VC ulaganja u odnosu na 2021. godinu. Trend urušavanja valuacija cijena dionica tehnoloških divova na burzi, nije se odmah odrazio na VC vrednovanja poduzeća u ranim fazama razvoja, startupove i scaleupove, no već smo treći kvartal dočekali sa značajno izmijenjenim uvjetima i dostupnosti financiranja za startupove i scaleupove u većini sektora - objašnjava M. Marović. U takvim je okolnostima iznos investicija od oko milijardu eura koji su privukle domaće kompanije i više nego respektabilan.
- Dealroom procjenjuje da vrijednost hrvatskog startup i scaleup ekosustav koji čini devetstotinjak kompanija premašuje 5 milijardi eura. Sve transakcije u 2022. potvrđuju da se hrvatsko gospodarstvo transformira zahvaljujući tehnološkim tvrtkama i venture capital ulaganjima koji su se pokazali otpornim na sve crne labudove koji nas okružuju – pandemija, energetska kriza, rat, inflacija i recesija - ističe M. Marović.
Atraktivnost domaće startup scene potvrđuju i podaci o ulaganjima Fil Rouge Capitala, najaktivnijeg VC ulagač u Srednjoistočnoj Europi. Stevica Kuharski iz Fil Rouge Capitala tako otkriva da su ove godine uložili milijun eura više.
- U 2021. napravili smo 53 investicije u iznosu od 8 milijuna eura, a 39 investicija ukupnog iznos 9 milijuna eura u 2022. Broj investicija, iznos i njihova dinamika u skladu je s našom investicijskom strategijom i planom - kaže M. Marović.
Dobre investicijske rezultate domaći startup sustav u velikoj mjeri može zahvaliti globalnom uspjehu pojedinih kompanija. Uspjesima Nanobita, Photomatha, Rimca, Infobipa i mnogih drugih pojavili smo se na mapi i privlačimo ulaganja.
Koliko samo jedna kompanija može utjecati na investicijske rezultate svjedočimo i ove godine jer se više od polovice ukupnih ulaganja u Hrvatskoj odnosi na ono u tvrtku Rimac Automobili, a koja je, podsjeća M. Marović, u dvije runde prikupila 620 milijuna eura ulaganja.
- Bilo je tu doduše još velikih investicija. Tako je početkom godine britansko-hrvatski Cognism prikupio 87,5 milijuna dolara.- Radi se o scaleupu koja ima velike izglede da postane naš sljedeći jednorog - ističe M. Marović. Ovo je pak vrlo važno, napominje, jer je bez ponovnih velikih runda u hrvatske jednoroge ili scaleupove koji će postati jednorozi, nerealno očekivati velika ulaganja. Upravo će o tome ovisiti uspješnost privlačenja kapitala i u ovoj godini.
(Večernji list)