- Objavljeno: 29.05.2018.
Hrvatski proizvod u velikim trgovačkim lancima i na europskom tržištu
U Čazmi se nalazi jedna od najvećih plantaža borovnica u Hrvatskoj, 80.000 sadnica rasprostire se na čak 12 hektara, a s nje svježe bobičasto voće tijekom cijele godine odlazi u nekolicinu velikih trgovačkih lanaca i na strana tržišta.
U Čazmi se nalazi jedna od najvećih plantaža borovnica u Hrvatskoj, 80.000 sadnica rasprostire se na čak 12 hektara, a s nje svježe bobičasto voće tijekom cijele godine odlazi u nekolicinu velikih trgovačkih lanaca i na strana tržišta.Tomica Kutnjak je sa sadnjom i uzgojem borovnica krenuo 2007. godine, a u međuvremenu je zajedno sa bratom Nikolom i još šestoricom Poljaka osnovao tvrtku DAR BLUE u sklopu koje danas i posluju.
S tolikom odgovornošću i imajući na umu da je poljoprivreda jedna od gospodarskih grana iznimno osjetljivih na vremenske uvjete i prateće nezgode kao što su proljetni mraz, tuča, požar, grom, oluja ili poplava, ne iznenađuje previše kada Tomica Kutnjak kaže da su osigurani od prvog dana.
Njihov izbor je, uzimajući u obzir da se ipak radi o osiguratelju s dugom tradicijom zaštite poljoprivrednika i plodova njihova rada, pao na Croatia osiguranje (CO) koji su im do sada postali i dugogodišnji pouzdani partneri.
“Iznos za police osiguranja treba uračunati odmah u sve troškove koje planirate. Rizik je sastavni dio našeg posla i onaj tko na njega nije spreman, poljoprivredom se, barem ozbiljno, ne treba ni baviti”, ističe Kutnjak.
U Croatia osiguranju imaju osigurane plantaže i imovinu, pokretnu i nepokretnu, a da su mislili na vrijeme pokazalo se prošle godine kada su imali štetu od oluje i olujnog vjetra. “Croatia je sjajan partner, vrlo brzo su izašli na teren i procijenili štetu, nakon čega su nam isplatili naknadu”, dodao je.
S obzirom na to da posluju, dakle, sa svim većim trgovačkim lancima u Hrvatskoj te da tijekom berbe zapošljavaju i 200-tinjak berača po sezoni koja traje od početka lipnja do kraja kolovoza, njihova je odgovornost da u svakom trenutku isporuče ono što su s kupcima i dogovorili.
Nebrojeno puta se dogodilo da se zbog primjerice oluja poljoprivredni usjevi, u najbolju ruku, prepolove, kao i da se u najvećem broju slučajeva radi o desetkovanju ili kompletnoj šteti koje mogu prelaziti i nekoliko milijuna kuna.
Prema podacima Hrvatske gospodarske komore (HGK) i Državnog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, samo 2016. godine su štete na usjevima i nasadima iznosile oko 1,5 milijardi kuna, od čega se na štete prouzročene mrazom odnosi 962 milijuna kuna.
Osiguranje je tako potreba, a ne luksuz, složili bi se vjerojatno svi koji od poljoprivrede žive.
Koliko je odgovorno svoje usjeve osigurati, toliko je nužno u proizvodnju sustavno i ulagati. Dar Blue je, valja spomenuti, poznat i po tome što su od svojih početaka korisnici IPARD programa u sklopu kojega su dobili 3,7 milijuna kuna te uz dodatak vlastitih sredstava, taj iznos iskoristili za podizanje nasada borovnice te opremanje pogona za skladištenje i pakiranje, što im je i omogućilo da budu najpoznatiji hrvatski proizvođači i distributeri borovnica.
(Poslovni dnevnik)