Gospodarski forum Hrvatska-Kosovo: Hrvatski proizvodi prepoznati na kosovskom tržištu

Slika /dokumenti/RH-KS forum.jpg

Hrvatska s Kosovom ostvaruje suficit u trgovinskoj razmjeni, što je rezultat visoke potražnje za hrvatskim proizvodima, posebno u sektorima već etabliranim na tom tržištu, poput prehrambenog, građevinskog i energetike. Mogućnosti za jačanje gospodarske suradnje Hrvatske i Kosova su velike, posebice u područjima energetike, informacijske tehnologije, infrastrukturnim projektima, poljoprivredi i prehrambenoj industriji.

Hrvatska s Kosovom ostvaruje suficit u trgovinskoj razmjeni, što je rezultat visoke potražnje za hrvatskim proizvodima, posebno u sektorima već etabliranim na tom tržištu, poput prehrambenog, građevinskog i energetike, istaknuto je u petak na Gospodarskom forumu Hrvatska-Kosovo u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK).

Rečeno je i kako su mogućnosti za jačanje gospodarske suradnje Hrvatske i Kosova velike, posebice u područjima energetike, informacijske tehnologije, infrastrukturnim projektima, poljoprivredi i prehrambenoj industriji.

Forum je održan u sklopu prvog službenog posjeta predsjednika Vlade Republike Kosova Albina Kurtia Hrvatskoj. Premijer Andrej Plenković i njegov kosovski kolega Kurti istaknuli su da je cilj Foruma unaprijediti gospodarsku suradnju dviju zemlja.

"Gospodarska suradnja Hrvatske i Kosova bilježi snažan rast, očekujem da ćemo ove godine prijeći 200 milijuna eura trgovinske razmjene, što bi podržalo trend godišnjeg rasta od oko 25 posto", kazao je Plenković, napominjući kako Hrvatska u tom odnosu ostvaruje suficit, što znači da su naše kompanije prepoznate i prisutne na tržištu Kosova.

Rekao je i kako Hrvatska podržava reformske aktivnosti Kosova i njegov put prema EU, a kao država koja je sve svoje ključne vanjskopolitičke ciljeve ostvarila, nakon pristupanja OECD-u kroz nekoliko mjeseci, "tu smo da budemo ruka pomoći".

Kurti je kao područja moguće suradnje izdvojio energetiku, posebice obnovljive izvore energije, infrastrukturne projekte, tehnološke inovacije. Naveo je da su otvoreni za nove investicije te poručio hrvatskim tvrtkama da su dobrodošle.

Predsjednik HGK Luka Burilović uvjeren je da će gospodarski forum dodatno ojačati gospodarske veze i doprinijeti daljnjem razvoju bilateralnih odnosa. "Živimo u izazovnim vremenima i jačanje gospodarskih odnosa i stabilnost regije u cjelini važnije je nego ikada prije", poručio je.  Kao područja za unaprjeđenje gospodarskih odnosa izdvojio je prehrambenu industriju, energetiku, građevinu, IT, sektor logistike i turizam.

"Hrvatska je jedan od glavnih gospodarskih partnera Kosova, posebno u područjima uvoza strojeva, prehrambenih proizvoda i jačanja infrastrukture", ocjenila je ministrica industrije, poduzetništva i trgovine u Vladi Republike Kosovo Rozeta Hajdari. Rekla je i da su donijeli niz zakona kako bi se olakšalo poslovanje i potaknule investicije, a cilj im je pružiti zaštitu ulagačima, čime je Kosovo postalo peta najprivlačnija zemlja za strana ulaganja u regiji.

Prema iznesenim podacima, u prvih devet mjeseci ove godine zabilježen je porast izvoza iz Hrvatske na Kosovo za 27 posto, dok je uvoz s Kosova manji za pet posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ukupna robna razmjena Hrvatske i Kosova u 2023. iznosila je 180 milijuna eura. Izvoz je iznosio 169 milijuna eura i veći je za 26 posto u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz bio 11 milijuna eura uz povećanje od 1,8 posto.

Na forumu sudjeluje 30-ak predstavnika kosovskih i jednako toliko hrvatskih tvrtki iz područja energetike, građevinarstva, informacijske tehnologije, prehrambene industrije, turizma i logistike.

Predsjednica Ericssona Nikole Tesle Gordana Kovačević kazala je kako su zadovoljni suradnjom sa svojim kupcima i partnerima na tržištu Kosova, na kojem su prisutni već 15 godina. Vidi mogućnosti jačanja suradnje posebice u području nacionalne i javne sigurnosti, inteligentnih transportnih mreža, informatizacije zdravstva, zemljišnih knjiga, katastra itd.

Od gospodarskog foruma puno očekuje kosovska tvrtka Bodrumi i Vjetër, čija je osnovna djelatnost proizvodnja vina i jakih alkoholnih pića, a kako je kazao njihov predstavnik Ruzhdi Haxhijaha, hrvatsko im je tržište važno jer je i turistički jako razvijeno. "Naš vinski sektor se jako dobro razvija, puno smo radili na podizanju kvalitete i naš cilj je, kad je Hrvatska u pitanju, da recimo s 30 posto izvoza dođemo do 50 posto", rekao je.

(Hina)

 

Vijesti iz medija | Događanja | Hrvatski izvoz