- Objavljeno: 15.04.2025.
Dalekovod - Projekt dobio posao projektiranja vodova u Švedskoj
Dalekovod-Projekt, koji posluje u sastavu Dalekovod Grupe, sudjeluje u jednom od najvažnijih infrastrukturnih projekata energetske tranzicije u Švedskoj - projektiranju i izgradnji dva nova 400 kV dalekovoda i rekonstrukciji jednog postojećeg 400 kV dalekovoda u koridoru duljine 460 kilometara između Karlstada i Östersunda. Investitor projekta, vrijednog preko 62 milijuna eura, je Svenska kraftnät, švedski nacionalni operator elektroprijenosnog sustava.
Dalekovod - Projekt, koji posluje u sastavu Dalekovod Grupe, sudjeluje u jednom od najvažnijih infrastrukturnih projekata energetske tranzicije u Švedskoj - projektiranju i izgradnji dva nova 400 kilovoltna dalekovoda i rekonstrukciji jednog postojećeg 400 kilovoltnog dalekovoda u koridoru duljine 460 kilometara između Karlstada i Östersunda. Projekt je vrijedan 62 milijuna eura, investitor je Svenska kraftnät, švedski nacionalni operator elektroprijenosnog sustava, a trajat će više od deset godina.Kako su nam poručili iz Dalekovod - Projekta, ta je hrvatska tvrtka, kao ključni podizvoditelj, zadužena za projektiranje i stručnu podršku u području elektroenergetike. Drugim riječima, zadatak joj je cjelokupno projektiranje novih i rekonstrukcije postojećih nadzemnih vodova, od početnih istraživanja do detaljnog inženjerskog dizajna i podrške tijekom izgradnje. Konkretno to uključuje: terenska istraživanja i preliminarno trasiranje, analize izvedivosti i optimizaciju konstrukcijskih rješenja, pripremu podloga za javnu raspravu, podnošenje koncesijskih zahtjeva i procjene utjecaja na okoliš te izradu detaljnog tehničkog rješenja za izgradnju.
- Ponosni smo što smo dio ovako značajnog projekta koji će imati dugoročne pozitivne učinke na elektroenergetski sustav Švedske. S dugogodišnjim iskustvom u planiranju i projektiranju elektroenergetskih sustava, Dalekovod - Projekt donosi vrijedno znanje i resurse koji će doprinijeti realizaciji ovog zahtjevnog infrastrukturnog zadatka. Uz to, veseli nas suradnja s Tyrénsom i Cowijem jer razmjenom znanja i iskustava ne samo da jačamo svoju međunarodnu poziciju, nego i svi zajedno doprinosimo još uspješnijoj i zelenijoj energetskoj tranziciji Europe - ističu u Dalekovod - Projektu.
Taj megaprojekt, poznat kao Karlstadbenet, povećat će kapacitet prijenosa električne energije između sjevera i juga Švedske te ublažiti uska grla između elektroenergetskih područja. Kao dio tima kojeg vodi švedska tvrtka Tyréns u ulozi glavnog konzultanta, Dalekovod-Projekt i tvrtka Cowi pružaju stručnu podršku u svojim područjima ekspertize.
Kako je navedeno, projekt će trajati više od deset godina, a prva faza uključuje definiranje mogućih trasa dalekovoda i odabir optimalne rute unutar definiranog koridora. Nakon toga slijedi razrada tehničkih rješenja i ishođenje potrebnih dozvola, a izgradnja dalekovoda planirana je nakon 2030. godine.
(Lider)