Hrvatske i austrijske metaloprerađivačke tvrtke u potrazi za prilikama za suradnju

Na Devetim poslovnim susretima hrvatskih i austrijskih tvrtki iz metaloprerađivačkog sektora u utorak u Zagrebu sudjelovalo je 35 hrvatskih i 17 austrijskih tvrtki, koje su tražile partnere za suradnju radi povećanja proizvodnje ili da ponude svoje proizvode i usluge. Ukupna robna razmjena Hrvatske i Austrije u 2022. bila je više od 3,4 milijarde eura. Austrija zauzima sedmo mjesto na rang listi hrvatskih vanjskotrgovinskih partnera te je i sedmo izvozno odredište.

Na Devetim poslovnim susretima hrvatskih i austrijskih tvrtki iz metaloprerađivačkog sektora u utorak u Zagrebu sudjelovalo je 35 hrvatskih i 17 austrijskih tvrtki, koje su tražile partnere za suradnju radi povećanja proizvodnje ili da ponude svoje proizvode i usluge, izvijestili su iz Hrvatske gospodarske komore (HGK). Poslovne susrete organizirali su Hrvatska gospodarska komora (HGK) i EEN-a Hrvatska, u suradnji s Austrijskim uredom za vanjsku trgovinu u Zagrebu.

"Neke od tvrtki iz obje zemlje redovito sudjeluju na ovim događanjima te je kroz osam susreta u Hrvatskoj partnere tražilo više od 90 austrijskih firmi u održanih više od 1100 razgovora tijekom godina, od kojih su neki donijeli i dugotrajne poslovne suradnje", rekla je uvodno Silva Stipić Kobali, direktorica Centra za internacionalizaciju poslovanja HGK.

Ukupna robna razmjena Hrvatske i Austrije u 2022. godini bila je više od 3,4 milijarde eura. Austrija zauzima sedmo mjesto na rang listi hrvatskih vanjskotrgovinskih partnera te je i sedmo izvozno odredište. "Metaloprerađivački sektor značajno pridonosi razmjeni, no nužno je intenzivirati suradnju kroz povezivanje firmi i upravo ovakve susrete koji u pravilu rezultiraju pozitivnim pričama i uspješnim suradnjama", nastavila je Stipić Kobali.

Ključna tržišta za tvrtke iz metaloprerađivačkog sektora su upravo zahtjevna tržišta poput njemačkog, američkog i austrijskog. "Proizvodni program ove industrije u Hrvatskoj vrlo je raznolik i usmjeren prema izvozu. Uvođenje novih tehnologija, edukacija stručnih kadrova, certifikacija sustava kvalitete,
ekološki prihvatljiva proizvodnja te povezivanje s domaćim i inozemnim proizvođačima osigurava poziciju i prepoznatljivost hrvatskih metaloprerađivača kao pouzdanih partnera", rekao je Gerhard Schlattl, direktor Austrijskog ureda za vanjsku trgovinu u Zagrebu.

Inače, ta  branša jedan je od značajnijih sektora gospodarstva Hrvatske, u kojoj posluje 5.500 tvrtki, koje zapošljavaju više od 77 tisuća ljudi, poput AC Group, CNC strojna obrada metala Boteh, Đuro Đaković Strojna obrada, Eloda, Hanjes, Elektroda Zagreb...

"Metaloprerađivačka industrija nam je najbitnija jer smo mi proizvođači materijala za zavarivanje. Razni profili tvrtki su prisutni na susretu, kako veletrgovci / distributeri, tako i proizvođači - jedni i drugi su nam vrlo zanimljivi. Prošle godine smo također sudjelovali, te ostvarili kontakte i suradnje. Austrija je nama i lokacijski privlačna te nam ide „na ruku“ što velik broj Hrvata živi i radi u Austriji, pa su dio kontakata iz Austrije upravo Hrvati. Ova inicijativa olakšava nam put do konkretnih poslovnih partnera iz Austrije", rekao je Bruno Dašić iz tvrtke Elektroda Zagreb.

(Hina)


 

Vijesti iz medija | Događanja | Hrvatski izvoz