Jednim od najvećih svjetskih zrakoplova Antonov 124-100, u nedjelju je iz Zagreba otpremljen 84 tone težak dizelski motor proizveden i remontiran u karlovačkom Adriadieselu te će biti vraćen u nuklearnu elektranu Smolensk.
Jednim od najvećih svjetskih zrakoplova Antonov 124-100, u nedjelju je iz Zagreba otpremljen 84 tone težak dizelski motor proizveden i remontiran u karlovačkom Adriadieselu te će biti vraćen u nuklearnu elektranu Smolensk. Istim tipom zrakoplova motor je u kolovozu dopremljen u Hrvatsku.
Adriadiesel je proizvođač tog tipa motora, koji služe za proizvodnju struje u slučaju havarije i nestanka struje u nuklearkama. Riječ je o četverotaktnim, srednjekretnim dizelskim V motorima s rotirajućim klipovima snage 6.600 kW na 600 okretaja u minuti.
Takvi generatorski motori bili su posljednji koji su se ugasili nakon eksplozije reaktora u Černobilu 1984. godine. Uključili su se i radili nekoliko dana, a onda stali zbog nestanka goriva.
Adriadiesel je od 2011. isporučio sedam moderniziranih motora u Rusiju pod imenom ADRIA 40., te servisirao 13 motora i ima ugovoren remont za još jedan, a traju pregovori o još remonta i izradi novih motora. Trenutno ima ugovorenih poslova u vrijednosti od 60 milijuna dolara za izgradnju šest novih motora.
U Adriadieselu je osim nuklearnog zastupljen i Marin program, proizvodnja setova pomoćnih brodskih motora, također za proizvodnju struje, te se i za njih u Karlovcu proizvode rezervni dijelovi, a po bivšoj Jugoturbina-Sultzer licenci i za MAN motore. Za brodove se proizvode i ekološka postrojenja, za preradu odnosno tretman balastnih voda, kao i za preradu ispušnih plinova na brodskim dimnjacima. Ugovori su već sklopljeni s nekim američkim tvrtkama kojima su vlasnici japanske tvrtke Mitsubishi i Fuji.
Adriadiesel razvija i dizelske generator setove za nova tržišta i to za podatkovne centre, bolnice, vrtiće i hotele, a namjera je obuhvatiti i vojne i vladine centre. Prvi je takav sustav već isporučen, u hotel u Brelima.
(Hina)
Vijesti iz medija |
Strana tržišta |
Hrvatski izvoz