Hrvatski proizvođači tune, tekstilna i drvna industrija, farmacija i kemijska industrija imaju sada ukinute carine za plasman roba na japansko tržište.
Pelagos net farma Ante Gotovine i Kali Tuna japanskog J-Tradinga s još dva vodeća hrvatska proizvođača tune, našeg najvažnijeg izvoznog proizvoda uopće i onog koji čini 90 posto prodaje u Japan, prvi su koji će izravno osjetiti ukidanje carina i administrativnih barijera u trgovini s tom azijskom državom, počevši od petka 1. veljače.
Dio je to najvećeg sporazuma o slobodnoj trgovini koji je EU ugovorila dosad i koji nama lokalno otvara priliku daljnjem rastu izvoza u takoreći jedinu visoko-razvijenu državu na svijetu u koju Hrvatska izvozi više nego li što iz nje uvozi.
K tome, riječ je o četvrtom najvećem gospodarstvu na svijetu.
Novi sporazum prilika je i za hrvatsku tekstilnu i drvnu industriju, farmaciju i kemijsku industriju. Svima njima sada su ukinute carine za plasman robe na japansko tržište.
No, glavnu priliku mogli bi uhvatiti poljoprivredni proizvođači, posebno mali poput OPG-ova, jer više nema ni carina ni kvota ni posebnih standarda i procedura prilikom izvoza u Japan što je manjim proizvođačima plasman roba na to tržište činio preskupim.
HGK navodi da je stotinjak tvrtki s 2.922 radnika u Japan 2017. izvezlo robe vrijedne 55 mil. dolara, uglavnom ribe, vina i odjeće. Uvoz je 30,5 mil. dolara, a japansko Ministarstvo vanjskih poslova navodi da izvoze strojeve i vozila.
Dodaju da u Hrvatskoj živi 177 Japanca, dok u Japanu živi 159 građana Hrvatske. Iz EU navode kako bi se trgovinu između EU pa tako i Hrvatske i Japana mogla udvostručiti.
(Poslovni dnevnik)
Vijesti iz medija |
Strana tržišta |
Hrvatski izvoz