Četvrtog dana radnog posjeta Kini, hrvatski premijer Andrej Plenković sudjelovao je u ponedjeljak u Šangaju na inauguralnom uvoznom sajmu China International Import Expo (CIIE), u sklopu kojeg je razgovarao s nizom političara i gospodarstvenika te održao govor na temu "Trgovine i inovacija".
Plenković je tijekom sajma neformalno razgovarao s kineskim predsjednikom Xijem Jinpingom, jednim od najmoćnijih ljudi na svijetu koji je otvorio prvi, povijesni uvozni sajam China International Import Expo (CIIE) obećanjem da će nastaviti otvarati kinesko tržište za strane proizvode i smanjiti uvozne carine.
Hrvatski premijer je tijekom sajma održao i radni sastanak s predsjednikom tvrtke Huawei za Europu Lijem Jianom, na kojemu je ta tvrtka pokazala interes za suradnju.
Kina je organizirala prvi povijesni sajam CIIE kako bi ublažila kritike da njezina trgovinska politika i golemi suficit narušavaju ravnotežu svjetskog gospodarstva, te pokazala da može biti globalni gospodarski lider.
Govoreći o važnosti istupa kineskog predsjednika, Plenković je rekao da je "Xi danas poslao jednu prekretničku poruku". "Kina koja je dominirala u smislu izvoza sada se otvara drugim tržištima i njihovim izvoznim proizvodima. To predstavlja šansu i za hrvatske izvoznike, na jednom ogromnom tržištu od skoro milijardu i 400 milijuna ljudi. Zato očekujem snažan angažman našeg gospodarstva i naših poduzetnika", kazao je.
Hrvatski je premijer u svom govoru okupljenima predstavio brojne inovatore i izumitelje koji su povezani s Hrvatskom, od začetnika padobrana Fausta Vrančića, preko Nikole Tesle i Ivana Vučetića, čovjeka koji je uveo otiske prstiju u kriminalistiku, pa do još uvijek mladog poduzetnika Mate Rimca, osnivača istoimene tvrtke koja je razvila najbrži električni automobil na svijetu, "hyper-automobil" Concept 2.
"Najbriljantniji primjer inovativnosti koji danas dolazi iz Hrvatske je tvrtka Rimac Automobili", rekao je Plenković. Dodao je da je ta tvrtka s kineskom grupacijom Camel objavila suradnju koja bi trebala "rezultirati otvaranjem tvornice električnih motora i baterija vrijedne 158 milijuna dolara u pokrajini Hebei u središnjoj Kini".
Plenković je okupljene na raspravi, u kojoj su u velikoj većini bili azijski poduzetnici, podsjetio da Hrvatska ima sjajan geografski položaj u prometnome smislu. "Korištenjem hrvatskih luka možete uštedjeti cijeli tjedan za svu robu koja brodovima dolazi iz Azije u Europu putem Sueskog kanala", rekao je.
Na sajmu CIIE, koji se održava do 10. studenoga u Nacionalnom izložbenom i konferencijskom centru u Šangaju, sudjeluje više od 3000 tvrtki iz 130 zemalja svijeta, među kojima i 27 hrvatskih. Organizatori očekuju da će paviljone izlagača obići više od 300 tisuća posjetitelja.
(Hina)