Instrumenti Europske unije i ostalih međunarodnih multilateralnih organizacija i asocijacija, bila Hrvatska njihova članica ili ne, a koje provode različite oblike međunarodne pomoći i/ili traže određene robe i usluge kroz natječaje javne nabave u okviru svojih redovitih zadaća, pružaju mogućnosti za poslovne prilike za hrvatske tvrtke - izvoznike. Povrh mogućnosti za uspostavljanje kontakata/sudjelovanje na specijaliziranim konferencijama ili forumima, hrvatske tvrtke mogu se izravno uključiti u postupke javne nabave na natječajima koje ove međunarodne organizacije redovito objavljuju.
U ovome ćete dijelu pronaći više informacija upravo o takvim prilikama.
Ujedinjeni narodi (UN), specijalizirane agencije UN-a, povezane agencije
Ujedinjeni narodi su međunarodna organizacija čiji su članovi suverene države. Ona je skoro univerzalna po članstvu, nadležnostima i globalnim ciljevima. Okrenuta je, u prvom redu, očuvanju međunarodnog mira i sigurnosti, razvoju prijateljskih odnosa među državama, promicanju međunarodne suradnje na rješavanju problema ekonomskog, socijalnog, kulturnog i humanitarnog karaktera, uključujući zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. U tu svrhu stvorena je široka mreža međunarodnih organizacija koje imaju status specijaliziranih agencija UN ili se uklapaju u sistem UN.
UN i sva pripadajuća UN-ova tijela, programi, specijalizirane agencije te agencije povezane s UN-om kroz posebne sporazume značajan su izvor informacija o javnim natječajima za nabavu roba i usluga. Detaljnije o funkcioniranju ovoga sustava, postupcima prijave na natječaje te pravilima sudjelovanja možete pronaći na stranicama UN-ove
Službe za nabavu (UN Procurement Division).
Za stjecanje pristupa pregledu 90% objavljenih natječaja svih agencija UN-a i sudjelovanje na natječajima ponuđači se moraju registrirati na portalu
UN Global Marketplace, putem kojega UN godišnje traži robe i usluge u vrijednosti od 15mlrd USD.
UN Global Marketplace
UN globalno tržište (UNGM) je središnji portal nabave unutar sustava UN-a. Riječ je vrlo raznovrsnoj potražnji za sve vrste roba i usluga jer Ujedinjeni narodi predstavljaju tržište od preko 10 milijardi dolara godišnje.
Više informacija dostupno je na:
https://www.ungm.org/
Služba UN-a za nabavu (UN Procurement Division)
UN-ova Organizacija za industrijski razvitak (UNIDO)
UNIDO je specijalizirana agencija UN-a i ujedno jedina globalna organizacija za područje industrije. Hrvatske tvrtke mogu se javljati na natječaje kojima UNIDO traži specifične proizvode i usluge za svoje projekte podrške izgradnje ili modernizacije industrijskih kapaciteta u državama u razvoju ili tranziciji. Na osnovi odabira na UNIDO-vim natječajima, hrvatski izvoznici mogu svoje proizvode i usluge plasirati na brojna svjetska tržišta te time dobivaju svojevrsnu preporuku i prepoznatljivost.
Više informacija o pravilima i postupcima javne nabave dostupno je na:
http://www.unido.org/procurement.html
UN-ov Program za razvoj (UNDP)
Organizacija za prehranu i poljoprivredu (FAO)
UN-ova organizacija za znanost, kulturu i obrazovanje (UNESCO)
UNESCO djeluje kroz niz programa i projekata na polju podrške znanosti, kulturne promidžbe i obrazovanja.
Za informaciju o konkretnim UNESCO-vim potrebama za robama i uslugama potrebno je konzultirati sljedeću web-stranicu:
http://www.unesco.org/new/en/unesco/procurement/.
Međunarodna organizacija za pomorstvo (IMO)
IMO je specijalizirana UN-ova agencija koja na globalnoj razini uspostavlja pravila vezano uz sigurnost, zaštitu i zaštitu okoliša u kontekstu međunarodnog pomorskog prometa i prijevoza. Njezina je glavna uloga izgrađivati regulatorni okvir za industriju pomorskog prijevoza, i to na način da isti bude pravičan i učinkovit, univerzalno prihvaćen i proveden.
IMO stoga ima velike potrebe za nabavom roba i usluga u cilju osiguravanja veće sigurnosti pomorskog prometa, a isto tako angažira institute za provedbu specifičnih studija unaprjeđenja pomorstva.
Više informacija o pravilima i postupcima javne nabave dostupno je na:
http://www.imo.org/About/Procurement/Pages/default.aspx
Međunarodna organizacija rada (ILO)
Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO)
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO)
Svjetska zdravstvena organizacija posebna je organizacija
Ujedinjenih naroda koja djeluje u cilju usmjeravanja i koordiniranja međunarodnog zdravstva. Svjetska zdravstvena organizacija koordinira napore vlada ali i drugih partnera - uključujući fondove i zaklade, organizacije civilnog društva i privatnog sektora - da ostvare svoje ciljeve i ojačaju nacionalne zdravstvene politike i strategije.
Više informacija o pravilima i postupcima javne nabave dostupno je na:
http://www.who.int/3by5/who_procurement/en/.
Europska unija (EU)
TED (Tenders Electronic Daily) je on-line verzija 'Dodatka Službenom listu Europske unije' posvećena europskoj javnoj nabavi. TED omogućuje besplatan pristup poslovnim prilikama. Ažurira se pet puta tjedno s približno 1500 obavijesti o javnoj nabavi iz Europske unije, Europskog gospodarskog prostora i šire. Mogu se pregledavati, pretraživati i sortirati obavijesti o javnoj nabavi po zemlji, regiji, poslovnom sektoru i dr. Informacije o svakoj nabavi objavljuju se na 24 službena jezika EU-a. Za pristup je potrebno
registrirati se (registracija je besplatna).
EU kombinira različite vrste financijske potpore državama u potrebi. Osigurava financijska sredstva u obliku subvencija za potporu projektima za ostvarenja razvojnih ciljeva. Više informacija dostupno je na:
https://ec.europa.eu/europeaid/about-funding_en.
EuropeAid
Glavna uprava za međunarodnu suradnju i razvoj Europske komisije –
EuropeAid odgovorna je za planiranje europske razvojne politike i pružanje razvojne pomoći u cijelome svijetu. EuropeAid djeluje s krajnjim ciljem smanjenja siromaštva u svijetu, osiguranja održivog razvitka te promicanja demokracije, mira i sigurnosti. EuropeAid objavljuje pozive ponuđačima koji mogu isporučiti određene usluge, robu ili rad u okviru projekata financiranih sredstvima pomoći EU-a. Pozivi na natječaje su jedna od faza postupka nabave koji dovodi do sklapanja ugovora o javnoj nabavi. Daljnji postupci uređeni su posebnim propisima koji se razlikuju ovisno o vrsti ugovora (o pružanju usluga, nabavi roba ili radu).
Više informacija o pravilima i postupcima javne nabave dostupno je na:
https://ec.europa.eu/europeaid/node/1072.
Od 2009. godine
EuropeAidContracts.com daje dodanu vrijednost informiranju o ugovorima o uslugama koji se pokreću i provode u okviru politike razvojne pomoći EU-a. Zahvaljujući lakoći pristupa informacijama i bogatstvu statistike, EuropeAidContracts.com postao je središnja točka svih aktera uključenih i zainteresiranih za razvoj projekata financiranih od strane EU-a.
Putem ovoga vanjsko-političkog financijskog instrumenta Europska unija jača svoju suradnju s industrijaliziranim i najrazvijenijim državama svijeta, svojim strateškim partnerima, u suočavanju s globalnim izazovima (migracije, klimatske promjene, energetska sigurnosti, zaštita okoliša i dr.). Partnerski instrument također provodi vanjsku dimenziju strategije Europa 2020 te financira druge aktivnosti od strateške važnosti za EU (izvan područja razvojne suradnje).
Na web-stranicama Instrumenta nalaze se informacije o otvorenim natječajima:
http://ec.europa.eu/dgs/fpi/what-we-do/partnership_instrument_en.htm
Europska investicijska banka poznata je prvenstveno po svojim zajmovima, no za vlastito djelovanje potrebne su joj određene robe i usluge, koje traži kroz sustav javne nabave.
Više informacija dostupno je na: http://www.eib.org/about/procurement/.
Ostale međunarodne organizacije
Svjetska trgovinska organizacija (WTO)
Svjetska trgovinska organizacija (WTO) je međunarodna organizacija koja predstavlja institucionalni i pravni okvir multilateralnog trgovinskog sustava u područjima carina i trgovine robama, uslugama i intelektualnom vlasništvu. Glavni ciljevi organizacije su stoga regulacija, nadzor i liberalizacija svjetske trgovine, kao i osiguravanje pravnog okvira za provođenje pregovora o trgovinskim sporazumima te rješavanje sporova među državama članicama. Osnovana je i službeno otpočela s radom 1995. godine.
Informacije o otvorenim natječajima Svjetske trgovinske organizacije te pravilima prijave i sudjelovanja dostupne su na poveznici: http://www.wto.org/english/thewto_e/procurement_e/procurement_e.htm.
Svjetska banka (WB)
Svjetska banka prvotno je imala za cilj financiranje obnove i stabilnosti svjetskog monetarnog sustava, da bi kasnije njezin fokus aktivnosti bio preusmjeren na financiranje razvojnih projekata. Svjetska banka danas je jedan od ključnih globalnih multilateralnih partnera za financiranje razvoja.
Informacije o otvorenim natječajima i pravilima sudjelovanja na natječajima koje objavljuje Svjetska banka potražite na poveznici
http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/PROJECTS/PROCUREMENT/0,,pagePK:84271~theSitePK:84266,00.html.
Vodič za javne nabave dostupan je na poveznici:
http://web.worldbank.org/WBSITE/EXTERNAL/PROJECTS/PROCUREMENT/0,,menuPK:51355691~pagePK:84271~piPK:84287~theSitePK:84266,00.html
Međunarodni monetarni fond (IMF)
Međunarodni monetarni fond (MMF) međunarodna je financijska organizacija osnovana 1944. godine. Danas broji 188 država članica. Ciljevi MMF-a su poticanje globalne monetarne suradnje, osiguravanje financijske stabilnosti, olakšavanje međunarodne trgovine, promicanje visoke zaposlenosti te održivog gospodarskog rasta.
Informacije o otvorenim natječajima i pravilima sudjelovanja na tenderima koje objavljuje MMF potražite na:
http://www.imf.org/external/np/procure/eng/
Europska banka za obnovu i razvitak (EBRD)
Europska banka za obnovu i razvitak (EBRD) utemeljena je 1991. godine s ciljem potpore državama Središnje i Istočne Europe u njihovoj transformaciji u tržišna gospodarstva. EBRD je u vlasništvu država članica, Europske unije te Europske investicijske banke. Danas EBRD broji 66 članica, od čega je 35 država korisnica njenih sredstava. Osnovne aktivnosti EBRD-a su izravna ulaganja u privatne ili javne tvrtke te tehnička pomoć. EBRD pruža mnoge mogućnosti dobavljačima, izvođačima i konzultantima u svijetu.
Informacije o otvorenim natječajima i pravilima sudjelovanja na tenderima koje objavljuje Europska banka za obnovu i razvoj potražite na:http://www.ebrd.com/work-with-us/procurement.html
Organizacija za gospodarsku suradnju i razvitak (OECD)
Organizacija za gospodarsku suradnju i razvitak međunarodna je organizacija, i ujedno konzultativni forum, koja okuplja države najrazvijenijih gospodarstava svijeta. Ciljevi OECD-a su podizanje životnog standarda, povećanje zaposlenosti, održanje financijske stabilnosti, podrška održivom razvitku te općem rastu svjetske trgovine.Područja djelovanja i rada OECD-a su: razvojna politika i suradnja, energetika, razvoj trgovine, financijska i fiskalna pitanja, socijalna problematika, zapošljavanje, edukacija, ekologija, znanost i tehnologija, industrija, poljoprivreda i ribarstvo.
OECD za potrebe svoga djelovanja na polju analiza i komparativnih istraživanja svih aspekata gospodarske aktivnosti i razvoja traži određene robe, usluge i studije.
Više informacija o pravilima i postupcima javne nabave dostupno je na: http://www.oecd.org/gov/ethics/public-procurement.htm
Organizacija Sjevernoatlantskog sporazuma (NATO)
NATO je savez 28 država iz Sjeverne Amerike i Europe koje su se obvezale da će ispunjavati odrednice Sjevernoatlantskog sporazuma iz 1949. godine. U skladu sa Sporazumom, osnovna uloga NATO-a jest očuvati mir i sigurnost političkim i vojnim putem u zemljama članicama. NATO čuva zajedničke vrijednosti saveznica - demokraciju, slobodu pojedinca, vladavinu zakona i mirno rješavanje sukoba, te promiče ove vrijednosti širom euroatlantske regije.
Vlada Republike Hrvatske pokrenula je projekt “Hrvatsko gospodarstvo i NATO”. Ministarstvo gospodarstva kao nositelj projekta usko surađuje s Ministarstvom obrane, Ministarstvom vanjskih i europskih poslova, Misijom pri NATO-u, Uredom Vijeća za nacionalnu sigurnost i Hrvatskom gospodarskom komorom. HGK ima obvezu informiranja poduzetnika o svim poslovnim mogućnostima koje im pruža članstvo Republike Hrvatske u NATO savezu. NATO ugovara nabavu roba i usluga isključivo uz temeljitu sigurnosnu provjeru. U RH ovaj postupak provodi se preko Ministarstva gospodarstva, koji u suradnji s HGK redovito organizira radionice o ovoj temi.
Više informacija o pravilima i postupcima javne nabave dostupno je na: http://www.natonatjecaji.hr/, a o otvorenim natječajima na http://www.natonatjecaji.hr/category/natjecaji.
Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OSCE)
Organizacija za europsku sigurnost i suradnju najveća je regionalna sigurnosna organizacija koja okuplja 57 država članica iz Sjeverne Amerike, Europe i Azije te djeluje kao spona između europske i globalne sigurnosti. OESS je razvio i promiče cjeloviti koncept sigurnosti koji nastoji nadići odnose među državama te jednako obuhvaća prava i integritet skupina i pojedinaca i ravnopravno uključuje sve tri međusobno povezane sigurnosne dimenzije: političko-vojnu, ekonomsko-ekološku i ljudsku.
OESS djeluje kroz svoje promatračke i druge misije na širem euroazijskom prostoru i radi uspješne provedbe svojih zadaća na terenu traži razne robe i usluge kroz sustav javne nabave.
Više informacija o pravilima i postupcima javne nabave dostupno je na: http://www.osce.org/procurement.